Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
31 1 2 3 4 5
Přírodovědná vycházka „Výprava do údolí Rudolfovského potoka“
Ptačí otvírání
6
7 8 9 10 11 12
Obojživelná vycházka
13
14 15
Zelené úterky „Dům v kožíšku?“
16 17 18 19 20
21 22
Přírodovědná vycházka – Naučná stezka Sudslavický okruh
23 24 25 26 27
Vítání ptačího zpěvu
28 29 30 1
Koncert pro stromy v Přírodovědném muzeu Semenec
2 3 4

Fulltext

Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Hmyz na trvalkových záhonech

Hmyz na trvalkových záhonech



Proč je na trvalkových záhonech obecně méně hmyzu než na květnatých pásech nebo extenzivně sečených městských trávnících?
 
Trvalkové záhony samy o sobě vůbec nevadí a určitě do měst patří, hlavně do centra a samozřejmě i kvůli estetickému dojmu. Nižší návštěvnost hmyzu na nich pramení u trvalkových záhonů především z toho, že jsou v nich pouze nektaronosné, ale téměř žádné živné rostliny našeho hmyzu (výjimky by se našly, ale není jich mnoho). Z toho plyne, že tam bude vždy méně druhů hmyzu. Nevadí to velkým a dobře létajícím druhům (babočky, otakárci, dlouhozobka svízelová), které mohou využívat trvalkové záhony jako zdroje potravy. Oproti tomu menší a hůře létající druhy tam moc nejsou (některé samotářské včely létají kolem hnízda jen do vzdálenosti desítek metrů). Kvůli absenci živných rostlin nejsou trvalkové záhony ani atraktivní jako místa rozmnožování.
Oproti tomu květnaté pásy jsou od počátku postavené na vysetí původních druhů dvouděložných bylin, které jsou vybírány jako kombinace nektaronosných a živných rostlin. U extenzivně sečených městských trávníků zase vhodně zvolené načasování sečí může dvouděložné byliny podpořit. Původní druhy rostlin logicky hostí také pestré společenstvo hmyzu. Řada druhů je přitom specializovaná na určitý druh nebo několik příbuzných druhů rostlin, což se netýká jen býložravých druhů, ale i opalovačů.