Rozvíjíme environmentální výchovu a ekologické
poradenství v jihočeském kraji

Kalendář

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3
Fotobeseda "Ptačí hodinka objektivem účastníků"
4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Fulltext

Drobečková navigace

Úvod > On-line poradna > Lze odstranit hnízda vlaštovek a jiřiček?

Lze odstranit hnízda vlaštovek a jiřiček?



Na naši firmě v Jinřichově Hradci sídlí jiřičky. Protože se budou dělat úpravy fasády a předokenní žaluzie, část hnízd se jim shodí. Chtěla jsem se zeptat, zda je to vůbec možné? Dle vyjádření úřadu je tohle zcela přípustné. Chtěla jsem se jen zeptat, zda je to pravda.

Na stránkách České společnosti ornitologické ( https://www.birdlife.cz/je problematika hezky shrnuta takto:
Všechny druhy volně žijících ptáků jsou u nás chráněny zákonem 114/1992 Sb., o ochraně přírody, a to nejen jedinci a jejich vývojová stadia (vajíčka), ale i vlastní hnízdiště, a to i v době, kdy nejsou aktuálně obsazená (např. mimo hnízdní období). Zákon se nevztahuje na zdivočelé domácí holuby. Pro manipulaci s hnízdem nebo jiný potenciálně škodlivý zásah (např. znepřístupnění objektu uzavřením vletového otvoru) musí být vydána výjimka ze zákona. Tuto výjimku může pro zvláště chráněné druhy (vlaštovka, kavka, rorýs, sova pálená) vydat krajský úřad příslušného kraje (odbor životního prostředí). Pro ostatní volně žijící druhy ptáků může výjimku vydat magistrát nebo městský úřad obce s rozšířenou působností.
Podmínkou vydání výjimky z ochrany obecně i zvláště chráněných druhů je doložení převažujícího vyššího obecného zájmu nad zájmem ochrany přírody a zároveň provedení zásahu tak, aby nedošlo k ohrožení populací daného druhu, včetně případných nařízených kompenzací (např. instalací umělých hnízd).


Nicméně na stránkách Ministerstva životního prostředí (https://www.mzp.cz/cz/volne_zijici_ptaci) je dokument ("Odstraňování prázdných hnízd na budovách"), ze kterého asi vycházeli na vámi osloveném úřadě.
 
Znění dokumentu je toto:
S ohledem na problematiku úmyslného odstraňování či poškozování hnízd zastáváme názor, že by se mělo o odchylném postupu dle § 5b odst. 1 (pro odstraňování hnízd nelze využit ustanovení § 5b odst. 2 ZOPK) rozhodovat vždy, pokud se jedná o funkční hnízda. Za funkční hnízda je třeba uvažovat taková, která jsou právě využívaná hnízdícími druhy či ta, na něž je známa významná vazba jedinců téhož druhu či jedinců jiných druhů v dalších sezonách (např. čápi, dravci). Tj. v případě odstraňování hnízd z budov (např. jiřiček, vlaštovek), která nejsou právě využívána k hnízdění, není dle našeho názoru nutno stanovení odchylného postupu (u jedinců těchto druhů nelze hovořit o významné vazbě – pro jiřičku není problém postavit si v každé hnízdní sezoně nové hnízdo).
 
Na oblastním inspektorátu ČIŽP České Budějovice potvrdili, že shazování hnízd jiřiček mimo hnízdní období nijak nepostihují a je to dovoleno i bez odchylného postupu. To je bohužel praxe, ačkoli zákon mluví jinak.
 
Proto nejúčinnější postup by byl navrhnout majitelům objektu instalaci náhradních hnízd v místě, kde jiřičky nebudou vadit při otevírání oken. 
 
Více informací o jiřičkách a jejich ochraně si můžete přečíst i zde: https://bigfiles.birdlife.cz/PS/PS_2020_01.pdf