Chtěla bych se zeptat, jak je to s tříděním kovů a podobných materiálů. Zajímalo mě, jestli lze třídit konzervy od kočičího žrádla. Na obale je v trojúhelníku číslo 83. Našla jsem informace, že takový obal patří do směsného odpadu. Je to tak? Vážně nejde tyto konzervy zrecyklovat?
Druhá otázka se týká hliníku (hlavně víčka z jogurtů apod.). Jak je to s jeho recyklací?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dobrý den,
obecně způsob recyklace kovových obalů složených z více složek/látek (tj. i konzerva od kočičího žrádla s recyklačním kódem 83) by se měl řídit pokyny výrobce obalu (výrobku). V praxi to znamená, že konzerva je složena ze železného obalu s pocínovanou vnitřní částí a na vnějšku je papírový obal s identifikací obsahu a určení konzervy a dalšími povinnými údaji. Konzerva je složena ze železného obalu s pocínovanou vnitřní částí a na vnějšku je papírový obal s identifikací obsahu a určení konzervy a dalšími povinnými údaji. Z praxe hutního recyklačního zařízení papírový obal by neměl být problém, protože v pecním zařízení shoří a cín je odrafinován.
Obdobně to platí i pro Al víčka od jogurtů (pokud možno čistá), pokud se jedná o čistý hliník (opět problém u kombinovaných obalů, např. C/PAP, např. obal od másla či žvýkaček – to patří do směsného odpadu). Víčka od jogurtu pro svou tenkostěnnost musí být slisována, jinak jsou z důvodu značného propalu v hlinikářské huti nevyužitelná.